Diagnóza

Mechanizmus účinku

Na podporu navodenia remisie a tiež na predĺženie trvania remisie počas manažmentu liečby ulceróznej kolitídy (UC) sa ako nový liečebný postup používa vysokočistená kyselina hyalurónová (HA) pripravená na použitie vo forme tekutiny (klyzmy). Viac informácií nájdete na www.crohnika.sk.

HA je telu vlastná látka, ktorá, ak sa podá v nízkomolekulárnej podobe v nadbytku do hrubého čreva, preniká cez hlienovú vrstvičku do črevnej sliznice, kde vypĺňa medzibunkové priestory a zabraňuje prenikaniu leukocytov do medzibunkového priestoru poškodenej črevnej steny a ich usadeniu v slizničnej vrstve. Týmto obmedzením prítomnosti bielych krviniek v črevnej sliznici tlmí zápalové procesy. Nízkomolekulárna HA navyše v procese hojenia redukuje väzivotvornú (fibrogénnu) zložku obnovovania črevnej steny, čím obmedzuje vývoj jazvových zúžení (stenóz) čreva. Stolica je v hrubom čreve tvorená až z 80 % bakteriálnou zložkou a produkcia toxínov baktériami stolice je jedným z faktorov, ktorým sa pripisuje podiel na vzniku UC. Hyaluronát s vysokou molekulovou hmotnosťou po aplikovaní klyzmy sa ukladá na vrstvu hlienu pokrývajúcu stenu čreva, a tým túto vrstvu zosilňuje. Navyše sa i zvyšuje viskozita hlienu. Znižuje sa tak napadanie steny čreva toxínmi. Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová zároveň blokuje uchytenie leukocytov – tentoraz tých, ktoré putujú črevným luminom –, ktoré sa cez hlienovú vrstvu posilnenú HA na sliznici tak ľahko neuchytia.

Týmito hlavnými mechanizmami pomáha HA rýchlejšiemu slizničnému zahojeniu hrubého čreva (endoskopickej remisii) pri liečbe salicylátovými preparátmi, a čo je významné pre vyššiu kvalitu života pacientov, výrazne znižuje potrebu kombinácie salicylátov s kortikosteroidmi, odďaľuje potrebu nasadiť imunosupresívnu alebo biologickú liečbu a pritom predlžuje trvanie bezpríznakového obdobia (klinickej remisie).

Ako vyplýva z opisu pôsobenia HA, môže byť prospešné podporovať touto látkou obranné a hojivé procesy aj pri imunosupresívnej alebo biologickej liečbe, a je dokonca vhodné prostriedok s HA použiť po chirurgickom zákroku na čreve, keď tiež urýchľuje hojenie ošetrených miest.

Z praktického hľadiska je dobré uvedomiť si, že látky podávané vo forme klyzmy dosahujú v dostatočnom množstve až do oblasti slezinového ohybu hrubého čreva.

Preto je tento nový zdravotnícky prostriedok s dvojzložkovou HA určený pacientom s miernou až strednou formou ulceróznej kolitídy pri ľavostrannom postihnutí sliznice hrubého čreva, t. j. na ulceráciu zostupného hrubého čreva, esovitej kľučky a rekta – či už na utlmenie akútne vzniknutého ochorenia, alebo v pokojovom štádiu – v remisii – na jej predĺženie.

Slovami užívateľov prípravku Trud